Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kawie

by Agnieszka
 
Już w XIV w. uprawiali ją Arabowie, a do Europy przybyła w 1644 r. Drzewa i krzewy kawowe rosną tylko w klimacie gorącym. W Brazylii rośnie ponad 40 tys. gatunków. To właśnie brazylijska kawa króluje na światowych rynkach – najlepsza to Coffea aarabica.Mała czarna od dawna jest popularnym i modnym napojem, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Nazwa kawa powstała z arabskiego słowa kahwa lub tureckiego kakve, co oznacza napar.
Kawa jest to napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. Podawana jest na wiele różnych sposobów. Jest głównym źródłem kofeiny. 
 
Kawa nie ma żadnych wartości odżywczych, lecz mocno słodzona „tuczy”. Palone ziarna zawierają
– 1-3 % wody
– 12-14 % tłuszczu
– 21-26 % błonnika
– 1-1,5 % substancji garbnikowych
– 0,5-2 % kofeiny.
 
Kawa pita umiarkowanie usuwa zmęczenie, sprzyja wysiłkowi intelektualnemu, działa pobudzająco i orzeźwiająco oraz przyspiesza przemianę materii. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. 
Kawa spożywana w nadmiarze jest trucizną dla organizmu. Wywołuje: niepokoje, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, bezsenność, jest moczopędna, nadwyręża system nerwowy, zwiększa ciśnienie krwi, postarza – szczególnie w połączeniu z paleniem tytoniu.
 
Nie należy pić kawy po godzinie 17 i przed 17 rokiem życia. Lepiej pić kawę czarną, ponieważ w połączeniu z mlekiem może zaszkodzić – kawa i mleko wymagają zupełnie innych soków trawiennych.
Nie wolno pić kawy przy chorobie wrzodowej, nadkwasocie i po alkoholu. Kawa niszczy witaminę B1.
 
Kofeiny w filiżance kawy jest bardzo niewiele. Sama kofeina, jako substancja, jest bardzo trująca. Kropla kofeiny wstrzyknięta zwierzęciu powoduje jego natychmiastową śmierć. Przeciętna zawartość kofeiny w jednej filiżance palonej kawy wynosi około 85 mg, w jednej filiżance kawy rozpuszczalnej – około 60 mg, a w jednej filiżance kawy bezkofeinowej – 3 mg. Jedna filiżanka parzonej herbaty zawiera ok. 30 mg kofeiny, herbaty instant – ok. 20 mg, a filiżanka kakao i czekolady ok. 4 mg. Szklanka napoju zwierającego kofeinę ma zwykle zawartość 20 – 60 mg kofeiny.
 
Każdy z nas ma ulubioną kawę. Można wyróżnić takie rodzaje kaw:
 
Americanokawa espresso parzona na tzw. sposób amerykański – z podwójną ilością wrzątku. Kawa z ekspresu przypominająca smakiem kawę filtrowaną, do której dolewa się gorącej wody, aby rozcieńczyć porcję. Napar jest raczej słaby w smaku.
 
Cafe allange – mocny napar czarnej kawy podawany ze szklanką zimnej wody (najczęściej spożywana we Francji).
 
Cafe au lait – kawa z mlekiem.
 
Cafe brule – bardzo mocny napar z przypalonego ziarna.
 
Cafe brulot – bardzo mocny napar z przypalonego ziarna z dodatkiem przypraw korzennych i koniaku.
 
Cafe con leche – tzw. “meksykański” sposób parzenia kawy wymyślony przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny meksykańskiej. Ziarno było prażone nad ogniskiem i rozbijane na kamieniach, a mocną esencję uzupełniano wrzącym mlekiem.
 
Cafe corretto – czarna kawa z dodatkiem likieru (rózne smaki), podawana w szklaneczce.
 
Cafe Creme – mocny napar podawany z lekko parowanym mlekiem.
 
Cafe filtre – kawa parzona na sposób amerykański, w różnych filtrach.
 
Cafe fredolo – mocna czarna kawa z dodatkiem lodu, podawana w małej szklaneczce.
 
Cafe latte – kawę podaje się w wysokich szklankach z warstwą mlecznej pianki na wierzchu posypanej sproszkowana czekoladą i/ lub cynamonem. Cafe latte otrzymuje się przez dodanie do świeżo zaparzonego espresso mleka o temp. ok. 70°C.
 
Cafe macchiatto – mrożona kawa z kilkoma kroplami mleka, podawana w szklaneczce.
 
Cafe serve – bardzo mocna czarna kawa, podawana bardzo wcześnie rano (zalecana dla balowiczów :)).
 
Cafe shakeratano – kawa mieszana z lodem i mlekiem w shakerze.
 
Cafe valdostano – czarna kawa mieszana z czekoladą, winem, wódką (lub mocnym likierem) i przyprawami korzennymi. Tradycyjnie podaje się ją narciarzom.
 
Cappuccino – klasyczne to espresso podawane z mlekiem i pianą w równych porcjach, można też pianę posypać np. startą czekoladą lub cukrem cynamonowym. Na rynku są dostępne cappucino rozpuszczalne z dodatkiem różnych aromatów: amaretto, wanilia, orzech i wiele innych.
 
Demitasse – francuskie określenie “małej czarnej”, filiżanka ok. 100 ml.
 
Espresso – w błędzie jest każdy komu wydaje się, że jest to po prostu mocna kawa. Espresso jest to maszynka do zaparzania kawy. Nazwa “espresso” wywodzi się od włoskiego czasownika określającego “podawanie ciśnienia”. Espresso, to również mieszanka kaw o niskiej kwasowości. 
 
Espresso cafe mocha – napój w którego skład wchodzą: mocny gorący napar kawy, porcja gorącej czekolady i gorącego mleka. Wszystkie składniki są w takiej samej ilości wlewane do wysokiej szklanki. Wszystkie składniki powinny być tak dolewane aby każdy tworzył wyraźną, oddzieloną warstwę.
 
Espresso Con Panna – porcja espresso z górką ubitej śmietany na wierzchu.
 
Espresso doppio – podwójna ilość espresso.
 
Espresso macchiato – espresso z dodatkiem “kropelki” mleka.
 
Espresso ristretto – gęste, aromatyczne espresso uzyskiwane przez wcześniejsze wyłączenie ekspresu ciśnieniowego. Tradycyjnie jest to poranna kawa.
 
Espresso roasts – kawa parzona z dodatkiem mlecznej pianki i np.: czekoladą, migdałami, kardamonem, cynamonem lub wanilią.
 
Espresso Romano – espresso z dodatkiem soku z cytryny oraz otartej skórki cytrynowej (cytrynę można zastąpić pomarańczą).
 
A jaka jest Wasza ulubiona kawa? :)

12.

Może Ci się również spodobać

1 comment

Anonymous 17 stycznia 2014 - 22:21

Zdecydowanie latte z karmelowym syropem mmm :)

Reply

Zostaw komentarz