Moc zaklęta w żółtym owocu

by Agnieszka

Porzeczki mają więcej witaminy C niż cytryna, a zielony owoc wcale nie jest niedojrzały. Czy wiesz, ile tajemnic skrywa przed nami cytryna? Naturalna moc i wiele zastosowań – zobacz sama. 

Cytryna – Citrus Limon – jest drzewem zielonym, dającym owoce przez cały rok. Cytryny pochodzą z Chin. Owoce od lat są uważane za symbol radości życia i zdrowia. Cytryna to owoc cytrusowy – ma o wiele grubszą skórkę niż owoce klimatu umiarkowanego. Z taką skórką mogą bez przeszkód wędrować po świecie. Można je także dłużej przechowywać.

O tym, że cytryna jest dojrzała decyduje nie kolor, lecz rozmiar. Dojrzały owoc powinien mieć ok. 5,8 cm średnicy. Dojrzałe cytryny są w kolorze od ciemnozielonego do żółtozielonego. My jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zawsze kupujemy cytryny żółte. Myślimy, że zielone cytryny to cytryny niedojrzałe. Otóż nie! To specjalnie dla konsumenta gazuje się cytryny, działając na nie etylenem lub acetylenem. Po 12 godzinach, najdalej po paru dniach cytryny żółkną „ze złości”. Owoce gazowane psują się szybciej, niż te, które nie przeszły takiej „kąpieli”.

Dlaczego trzeba myć lub parzyć wrzątkiem cytrynę przed spożyciem?

Dlatego, że drzewa i owoce są spryskiwane różnymi środkami ochrony roślin – pestycydami. Pestycydy te osiadają na skórce, niektóre w nią wsiąkają. Człowiek ma zdolność gromadzenia w organizmie spożytych pestycydów. Mogą nawet wystąpić objawy zatrucia, gdy ich koncentracja stosunku do masy ciała przekroczy dozwoloną granicę. Dlatego też rolników, sadowników i warzywników obowiązuje okres karencji, tj. czas, jaki musi upłynąć od chwili zabiegu (np. oprysku) do momentu zbioru. Podczas okresu karencji deszcze i wiatry usuną pestycydy lub one same ulegną rozkładowi.

Czy cytryna pomaga zwalczyć przeziębienie? Wierzymy, że cytryna jest świetnym źródłem witaminy C, pomaga zwalczyć przeziębienie i nic nie jest w stanie jej zastąpić. Otóż, nie do końca jest to prawdą. Poniżej możemy porównać zawartość witaminy C w cytrynie i w innych owocach:

Produkt: Witamina C (mg):
Cytryna 45
Pomarańcza 49
Mandarynka 31
Grejpfrut 80
Czarna porzeczka 400-500
Truskawka 40-80
Owoce dzikich róż 500-5000
Nać pietruszki 128

Można zauważyć, że natka pietruszki ma więcej witaminy C niż cytryna. Lecz nie zawsze natką da się zastąpić cytrynę. Sok ze 100 g cytryny zawiera 30 mg witaminy C, a sok z miąższem 70 g – to dzienna dawka tej witaminy potrzebnej dorosłemu człowiekowi. Cytryna zawiera witaminę P, zwanej cytrynem lub rutyną. Witamina ta ułatwia zatrzymywanie witaminy C w organizmie i może „leczyć” lepiej niż pastylki czystej witaminy C. Najwięcej witaminy P jest w skórce, więc pijąc herbatę nie warto jej odrzucać.

100 ml soku z cytryny zawiera:

 • 15 mg wapnia
 • 9 mg manganu
 • 0,1 mg żelaza
 • 10 mg fosforu
 • 40 mcg witaminy B1.

Cytrynę możesz wykorzystać jeszcze do kilku rzeczy:

 • aby nie dopuścić do ciemnienia posiekanych warzyw i owoców, np. selera, jabłek, gruszek czy pieczarek, wystarczy że skropisz je sokiem z cytryny
 • starta skórka z cytryny doskonale nadaje się jako aromat do ciast
 • cząstki cytryny używamy do ryb i mięs – dodane do sznycla po wiedeńsku, czyni go lepiej strawnym
 • z korzyścią dla organizmu możesz zastąpić sokiem cytrynowym ocet w sałatkach, majonezach czy barszczu
 • do lemoniady lub koktajli
 • do dekoracji dań
 • sokiem doskonale wyczyścisz plamy z atramentu
 • cytryna wybiela skórę rąk, plamy powstałe przy obieraniu warzyw i po nikotynie
 • zużytą cytryną możesz czyścić emaliowane garnki, mosiężne klamki i srebro.
 
 
Czy znałaś takie właściwości cytryny? :)
 

Może Ci się również spodobać

4 komentarze

Anonymous 26 stycznia 2014 - 20:00

No proszę, kto by pomyślał że cytryna wcale nie ma najwięcej witaminy C :) a o jej właściwościach też w sumie nie wiedziałam.

Reply
Anonymous 26 stycznia 2014 - 20:26

Co to jest to czerwone na pierwszym zdjęciu? Świetnie wygląda :)

Reply
Agnieszka Czaja 27 stycznia 2014 - 09:26

Żurawina :)

Reply
Anonymous 27 stycznia 2014 - 18:23

Hm… bardzo ciekawy wpis :) Ale ja i tak wolę Twoje stylizacje , metamorfozy , bransoletki itd , więc cóż nie pozostaje mi nic , tylko czekać …. Pozdrawiam :)

Reply

Zostaw komentarz