Kilka słów o otyłości

by Agnieszka

Czy wiecie, że otyłość jest stanem chorobowym, który charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie? Poza tym, może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania organizmu człowieka, zwiększając ryzyko chorobowości i śmiertelności z powodu chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych.

Otyłość jest chorobą ogólnoustrojową. W 95% otyłość jest prostym następstwem nadmiaru energii pobieranej z pożywienia, który nie jest wydatkowany przez organizm i gromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej.
Badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia wykazały nadwagę u 41% mężczyzn i u 29% kobiet, natomiast otyłość u 15,7% mężczyzn i u 20% kobiet.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization)
w Stanach Zjednoczonych otyłość dotyczy ok. 38% populacji, otyłość olbrzymia występuje u 3% mężczyzn i 7% kobiet. W krajach europejskich otyłość również stanowi bardzo poważny problem. W Niemczech, Słowacji i Grecji występuje u 28% mężczyzn i 38% kobiet. Tylko we Francji, Danii i Szwecji otyłość jest stosunkowo niska i wynosi odpowiednio u mężczyzn 7 – 9%, a u 6 – 8 % kobiet.


Za prawidłową masę ciała przyjmuje się taką, która odpowiada wskaźnikowi masy ciała BMI w granicach 18,5 – 24,9 kg/m². Wartości w zakresie 25 – 29,9 kg/m² świadczą o nadwadze, a równe lub większe niż 30 kg/m² o otyłości. Przy wartości BMI>40 kg/m² otyłość określa się jako olbrzymią.
U osób dorosłych, na podstawie rozmieszczenia tkanki tłuszczowej można wyróżnić cztery typy otyłości: gynoidalny, androidalny, uogólniony i regionalny.
Typ otyłości gynoidalny – udowo – pośladkowy, zwany też typem gruszki określa nadmiar tkanki tłuszczowej występujący częściej u kobiet i zlokalizowany w dolnych częściach ciała czyli w biodrach, brzuchu, udach i pośladkach.
Typ otyłości androidalny – wisceralny lub brzuszny, zwany też typem jabłka, w którym nadmiar tkanki tłuszczowej jest zlokalizowany głównie w górnych partiach ciała: ramion, karku, podbródku, jamie brzusznej i klatce piersiowej. Otyłość brzuszna jest istotnym czynnikiem rozwoju cukrzycy, chorób układu krążenia i nadciśnienia tętniczego.
Otyłość uogólniona – związana jest z tkanką tłuszczową zwiększającą się na całej powierzchni ciała. W przypadku otyłości olbrzymiej tłuszcz gromadzi się w tkance podskórnej w postaci charakterystycznych pofałdowań.
Otyłość regionalna – tkanka tłuszczowa gromadzi się szczególnie w jednej z okolic ciała.
Osoby otyłe mają zwiększone ryzyko rozwoju różnych chorób metabolicznych i powikłań chorobowych tj.:
– cukrzyca typu 2,
– nadciśnienie tętnicze,
– miażdżyca,
– choroby stawów,
– dna moczowa,
– zaburzenia hormonalne,
– kamica pęcherzyka żółciowego i marskość wątroby,
– hipowentylacja i zespół bezdechu sennego.
Należy pamiętać, że otyłość zawsze zaczyna się od niewielkiej nadwagi. Nie warto tego ignorować.
Prawidłowa dieta i odpowiednia dawka ruchu to krok do sukcesu!


Może Ci się również spodobać

1 comment

probolan 50 19 listopada 2015 - 10:00

Fantastyczny opis, gratuluję kreatywnego i sprytnego podejścia do tematu.

Reply

Zostaw komentarz