#glodnizmian i #zdrowyczwartek rozwijają skrzydła!

by Agnieszka
Rodzice dla zdrowia

Pod koniec czerwca w Warszawie odbyła się debata z konsultantami krajowymi i ekspertami. Miałam przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu, a nawet wspólnie z Martą mówiłyśmy o naszych akcjach, o projekcie #glodnizmian, #zdrowymczwartku i o spotkaniach blogujących mam. To było chyba moje pierwsze publiczne wystąpienie :) i podobno nie było tak źle.

Jaki jest cel?

Naszym celem jest budowanie świadomości dotyczącej prawidłowego odżywiania i zapobiegania otyłości wśród kobiet w ciąży, rodziców i małych dzieci, budowania zaangażowania rodziców w internecie i budowania poparcia społecznego poprzez działania internautów. W przyszłości mam nadzieję, że te nasze wszystkie wysiłki doprowadzą do wprowadzenia porady dietetycznej finansowanej przez NZF. W ubiegłym roku została przeprowadzona ankieta internetowa i aż 90% (w ankiecie brało udział 1612 osób) rodziców i opiekunów uważa, że w POZ przynajmniej jedna porada dietetyczna powinna być finansowana przez NFZ w ramach opieki profilaktycznej w okresie 5 lat po urodzeniu dziecka.

Akcja #głodnizmian

Podczas konferencji mówiłyśmy o akcji głodni zmian, która zrodziła się na styczniowym spotkaniu Rodziców dla zdrowia. Do akcji przyłączyli się blogerzy parentingowi – i nie tylko – oraz dietetycy. To wszystko dzieje się na rzecz walki z otyłością wśród małych dzieci. Kolejna inicjatywa to DIETETYK RADZI – akcja realizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki oraz studentami i absolwentami dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Więcej informacji na temat autorów można znaleźć na stronie www.glodnizmian.pl. 

Rodzice dla zdrowia

 

Rodzice dla zdrowia

Główne źródło wiedzy czyli internet

Czy wiecie skąd młode mamy czerpią wiedzę na temat odżywiania siebie i swoich dzieci? Badania pokazały, że aż 71% szuka informacji w internecie. Niestety prywatne porady dietetyczne są zbyt drogie i rodzice rzadko z nich korzystają. Pamiętam jak sama byłam w ciąży, lekarz, dodam, że chodziłam prywatnie, rzucił mi tylko hasło, że moja dieta ma być lekkostrawna i tyle. Nic więcej na temat tego co spożywać, jak i w jakich ilościach. Z racji mojego wykształcenia, ja akurat to wiedziałam, ale inne mamy, które nie są dietetykami szukają wiedzy przede wszystkim w internecie.

Wiele mam blogerek, dostaje zapytania od swoich czytelniczek odnośnie odżywania siebie, dzieci i swojej rodziny, a blogujące mamy włączając się do akcji promowania zdrowego odżywiania w większości nie są dietetykami i odpowiedzi udzielić nie mogą. Dlatego powstało tzw. pogotowie dietetyczne, gdzie wszelkie pytania od zatroskanych rodziców wysyłane są do dietetyka, który na nie odpowiada.

Rodzice dla zdrowia

Na potwierdzenie moich słów przedstawiam Wam przykładowy slajd, ale pytań jest duuużo więcej.

Rodzice dla zdrowia

 Niebawem zostanie wysłana Petycja do Ministra Zdrowia i mam nadzieję, że nasze działania nie pójdą na marne. Jestem dobrej myśli! :)

Rodzice dla zdrowia

Rodzice dla zdrowia

Rodzice dla zdrowia

Rodzice dla zdrowia

A tu razem z Martą i Bożeną :* Dziewczyny organizują świetne spotkania dla blogujących mam, które oczywiście są głodne zmian ;)

Rodzice dla zdrowia

Zdrowy czwartek

Głodni zmian

Pamiętajcie o zdrowym czwartku i akcji głodni zmian. I Wy możecie się do nas przyłączyć. Razem możemy więcej! 

*Źródło: projekt Rodzice dla zdrowia realizowany przez Fundację My pacjenci we współpracy z Fundacją Nutricia. 

Może Ci się również spodobać

4 komentarze

Kasia M. 3 lipca 2015 - 11:10

Świetna akcja! Fajnie, że pomagasz innym. Twój blog jest bardzo różnorodny, każdy może coś znaleźć dla siebie. Trzymam kciuki za powodzenie akcji.

Reply
Agnieszka 3 lipca 2015 - 21:06

Mam nadzieję, że się uda :) Dzięki za dobre słowa :)

Reply
Aneta z www.naszadrogado.pl 3 lipca 2015 - 21:05

Świetna inicjatywa!!!

Reply
lista blogów parentingowych 4 lipca 2015 - 13:16

Wspaniała inicjatywa!

Reply

Zostaw komentarz