Paola: łącznik z tradycją

by Agnieszka
Paola: łącznik z tradycją

W domu twojej babci w kuchni zawsze stało kilka butelek ze słodkimi, kolorowymi, domowymi sokami. Babcia robiła je z owoców zbieranych w ogrodzie i sadzie albo kupowanych na targu. Owoce były przesypywane cukrem, a po kilku tygodniach babcia zlewała aromatyczny, słodki i kolorowy syrop. Rozlewała go do butelek, pasteryzowała, a zapas syropów na cały rok stał w spiżarni. Kilka butelek z różnymi rodzajami syropu stało „pod ręką”, w kuchni, żeby każdy mógł dolać sobie soku do wody lub herbaty. Babcia polewała też nim domowy budyń na mleku, kaszkę manną, pudding z ryżu, naleśniki z serem czy owocami, rozmaite inne dania na słodko.

Podobnie było w twoim rodzinnym domu, w kuchni twojej mamy. Też były domowe soki z cukrem, robione w domu, też używało się ich do doprawiania różnych napojów, dodawało do rozmaitych słodkich dań: racuszków, kaszek, omletów, naleśników, budyniów, galaretek, owocowych zup czy deserów.

W twojej kuchni teraz także stoją butelki z sokiem. Nie domowym, bo nie masz za wiele czasu na samodzielne robienie przetworów, jest mnóstwo pilniejszych spraw. Kupujesz gotowe syropy, pewnie znasz markę Paola. Czy wiesz jak bogaty jest wybór tych syropów?

Syropy Paola możesz kupić w wielu owocowych smakach: truskawkowym, wiśniowym, porzeczkowym, żurawinowym lub malinowym. Złocistym brzoskwiniowym, cytrynowym, gruszkowym czy pomarańczowym. Są również syropy z dobroczynnymi ziołami lub dodatkami: malina z lipą i malina z cytryną – oba te syropy są dobre na przeziębienie; jest też malina z melisą pozwalająca się odprężyć i wyciszyć. Są też aromatyczne, o oryginalnych smakach, syropy Paola z serii Premium. Możesz je kupić w trzech rodzajach: pigwa, dzika róża i czarny bez. Syropy Paola są pyszne, mocno owocowe, nie zawierają sztucznych składników ani konserwantów. Wygodne butelki z korkami „niekapkami” ułatwiają bezpieczne nalewanie nawet dzieciom.

Paola: łącznik z tradycją

Syropy Paola, tak samo jak te babcine i mamine, znakomicie smakują z wodą i herbatą. Tak samo jak tamte możesz je stosować zamiast cukru, do słodzenia różnych napojów i różnych potraw. Możesz urozmaicać nimi smak ulubionych dań twoich dzieci: leniwych, racuchów, omletów, naleśników, ryżu na słodko, zupy owocowej, galaretki, kremu budyniowego. Bogactwo smaków Paoli pozwoli ci na tworzenie nowych, odmiennych, ciekawych zestawień smakowych. Czy robiłaś już naleśniki z białą czekoladą i syropem o smaku dzikiej róży? A może zrobisz racuchy z jabłkami i syropem Paola o smaku żurawiny? A może kluski leniwe z cynamonem i syropem o smaku pigwy?

Z Paolą możesz eksperymentować w kuchni: wybierając nowy, nieznany rodzaj syropu, znajdować nowe zestawienia smakowe. Syropy Paola możesz zastosować nie tylko jako składnik do dań na słodko. Bardzo dobrze smakują też w wielu innych potrawach. Na przykład tych z mięsa: smak pieczonej kaczki z pomarańczami wzmocni dodanie do marynaty kilku kropli syropu pomarańczowego Paola. Sos żurawinowy do pieczonego indyka możesz przygotować z dodatkiem syropu Paola o smaku żurawinowym. Wątróbki drobiowe duszone z jabłkami i majerankiem możesz doprawić kilkoma kroplami syropu Paola o smaku gruszkowym.

Do dań kuchni orientalnej możesz wykorzystać syropy o smakach pomarańczowym, cytrynowym, pigwy czy brzoskwini. Sosy do sałatek owocowych czy sosy typu winegret również zyskają nowy, ciekawy smak, jeśli skorzystasz z bogatej gamy smaków Paoli.

Dzięki syropom Paola nie musisz sama poświęcać wielu godzin na zrobienie swoich słodkich soków. Możesz za to korzystać w swojej kuchni z rodzinnych tradycji kulinarnych i tworzyć swoją własną.

* materiał partnera

FOLLOW ME ON INSTAGRAM & FACEBOOK

 

Może Ci się również spodobać

2 komentarze

karol 11 grudnia 2015 - 03:08

Sam pamiętam kilka ciekawych smaków, które można nazwać “tradycyjnymi” :) ogólnie zima i święta kojarzą mi się z takimi sokami dolewanymi do herbaty, ze świąteczną atmosferą i bałwanem na parapecie za oknem.

Reply
Agnieszka 16 grudnia 2015 - 21:04

Dokładnie, tylko jak na razie śniegu brak ;/

Reply

Zostaw komentarz