Wakacyjne wyprawy: Szczyrk

by Agnieszka
Szczyrk

Zdecydowanie moją miłością jest morze, a jednak ostatnio wypoczywałyśmy w górach. Nad morze w tym roku nie było nam po drodze, za to na naszej wakacyjnej mapie pojawił się Szczyrk. Widoki zdecydowanie zrekompensowały brak piasku i szumu fal. Jeżdżę w góry, ale zawsze w zimie. Narty, sanki, kulig i inne zimowo-górskie przyjemności. A czy jest tam co robić latem? Sprawdźmy!

Co warto zobaczyć latem w Szczyrku?

Dla małych wędrowników zawsze znajdą się jakieś atrakcje. Na pewno warto zaliczyć krzesełkową kolej liniową na Skrzyczne czyli na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Widok z gór – cudny! A na górze jest knajpka gdzie przy muzyce na żywo można skosztować grillowanego oscypka z żurawiną czy zjeść prawdziwą kwaśnicę. Wyciąg dla niektórych dorosłych jest wyzwaniem, a dla dzieci ogromną atrakcją.

W sierpniu w Szczyrku zaczyna się Tydzień Kultury Beskidzkiej. Przez 7 dni odbywają się imprezy, a na nich prezentują się zespoły ze wszystkich kontynentów. Jest to jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie. 

Sanktuarium Matki Boskiej Szczyrkowskiej na Górce – miejsce obowiązkowe. Jak głosi tamtejsza tradycja, w miejscu gdzie jest dzisiejsze sanktuarium, na drzewie 12-letniej dziewczynce ukazała się prosząca o modlitwy Matka Boska. Od tamtej pory okoliczni mieszkańcy uważali to miejsce za święte. Później tam powstał kościół, a drzewo na którym stała Matka Boska zostało zabezpieczone i jest do dziś. Przy Kaplicy Objawienia wierni modlą się i zostawiają różańce. 

Ponad to, spacery wzdłuż rzeki i szczyrkowskimi uliczkami. Podziwianie widoków i wdychanie górskiego powietrza. Wypoczynek i czas spędzony z najbliższymi… Czego chcieć więcej? :)

Podczas jednego ze spacerów znalazłam czterolistną koniczynkę, ciekawe, czy przyniesie szczęście.

Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

v Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

A gdzie zjeść?

Od lat odwiedzamy Green Pub. Pyszne jedzenie i rewelacyjny kącik dla dzieci, z którego Zuzię ciężko było wyciągnąć. 

A na deser lody w Bagatela przy Beskidzkiej. Najpyszniejsze lody w Szczyrku!  

Szczyrk

FOLLOW ME ON INSTAGRAM & FACEBOOK

 

Może Ci się również spodobać

4 komentarze

Matka na Szczycie 22 sierpnia 2016 - 10:21

Jak mieszkałam na Śląsku, to często bywałam w Szczyrku, a teraz od wieków nie byłam!

Reply
Damwid 22 sierpnia 2016 - 22:58

Przepiękne miejsce! :)

Reply
blog o zdrowiu 19 września 2016 - 18:26

Polskie góry to moje ulubione miejsce. Zawsze tam wracam. Mam już kilka szczytów na swoim koncie i również szczerze polecam taka formę spędzania wolnego czasu.

Reply
Generał Marchewka 17 listopada 2016 - 23:24

Urokliwe, relaksujące miejsce, byłam tam w 2015 roku i natchnęłaś mnie, żeby je znowu odwiedzić. Aż mi szkoda, że za oknem mam szare blokowiska. :(

Reply

Zostaw komentarz