Jak wyrazić siebie poprzez wygląd?

by Agnieszka

Pierwotnie ubranie miało dawać ciepło i chronić ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Z czasem jednak ludzie zauważyli, że przez swój wygląd mogą wyrażać siebie, a ubiór stał się jednym ze sposobów komunikacji ze światem. Potrzeba ekspresji własnej osobowości poprzez wizerunek stała się z kolei początkiem dla ogromnego przemysłu modowego, który obecnie dyktuje trendy na całym świecie.

Moda a zasady

Można śmiało stwierdzić, że współczesna moda nie ma zasad, a wszystkie istniejące reguły uznawane są za ślady minionej epoki. To, co wiele lat temu uchodziło za faux pas, obecnie nie budzi żadnych kontrowersji. Za przykłady tego typu może posłużyć łączenie granatu z czernią czy srebrnej i złotej biżuterii w jednej stylizacji. Za równie nieaktualną należy uznać zasadę dobierania koloru butów do koloru torebki.

Dzisiaj na ulicach spotkać można panie ubrane w eleganckie półbuty damskie połączone zarówno ze zwiewnymi sukienkami jak i modnym obecnie dresem, a widok ten nikogo nie szokuje. Można nawet stwierdzić, że jest uznawany za swego rodzaju normę. Tak samo mężczyźni, którzy zakładają koszule do jeansów i sportowych butów, wpisują się w największe światowe trendy, chociaż 50 lat temu ich wygląd wzbudzałby raczej śmieszność niż podziw u innych. Z kolei ludzie, którzy za wszelką cenę trzymają się określonych zasad ubioru obecnie należą do zdecydowanej mniejszości.

Wizerunek a osobowość

Na ulicy spotkać można zazwyczaj kobiety i mężczyzn ubranych zachowawczo. Większość stara się swoim wyglądem wtopić w tłum i nie rzucać się w oczy, zapominając, że wygląd zewnętrzny może być spójną częścią ich wizerunku. Nie powinno się oceniać książki po okładce, jednak jak wielokrotnie udowadniali naukowcy w wielu różnych badaniach na przestrzeni lat, wszyscy, niezależnie od wieku przypisujemy osobom o określonym wyglądzie określone cechy charakteru. Z tego względu na rozmowę o pracę ubieramy się elegancko, dzięki czemu wydajemy się bardziej profesjonalni, a na spotkanie ze znajomymi wybieramy mniej formalne, radośniejsze ubrania, aby wydawać się bardziej radosnymi i spontanicznymi. 

W wyrażaniu własnych cech osobowości mogą nam zatem pomóc odpowiednio dobrane ubrania i dodatki.

Osoby o artystycznej duszy mogą postawić na:

 • awangardowe połączenia kolorów,
 • niestandardowe zestawienia ubrań czy dodatków,
 • duże kolczyki, paski, torebki,
 • ubrania wpisujące się w trendy high fashion,
 • włosy w intensywnych, nienaturalnych kolorach jak błękit czy pastelowy róż,
 • oryginalny czy nawet teatralny makijaż.

Mniej pewne siebie osoby pewnie lepiej odnajdą się w:

 • ponadczasowych fasonach ubrań,
 • prostych, minimalistycznych krojach, 
 • pastelowych, stonowanych lub klasycznych kolorach, jak biel, czerń czy granat,
 • eleganckiej, delikatnej biżuterii,
 • gładkich, naturalnie wyglądających fryzurach,
 • makijażu podkreślającym atuty urody.

To tylko przykłady skrajnie różnych stylów i osobowości, jednak mogą stanowić inspirację dla każdego, kto poszukuje sposobu na wyrażenie własnego wnętrza poprzez ubrania i dodatki.

Mój wizerunek – moja decyzja

Chociaż kulturowo pewne cechy wyglądu przypisywane są mężczyznom lub kobietom, nie ma obowiązku podążania za nimi, aby wpisać się w jakiekolwiek standardy piękna. Nie każda kobieta lubi i nie wszystkie panie mogą sobie pozwolić na buty na wysokim obcasie. Szpilki, chociaż korzystnie wpływają na proporcje kobiecej sylwetki i są niebywale piękne, bywają również niewygodne. Można je z powodzeniem zastąpić eleganckimi półbutami bez obcasa lub na niewielkim obcasie. Z kolei sneakersy w stonowanych kolorach są doskonałą alternatywą dla bardziej eleganckich butów, które przy dłuższym chodzeniu potrafią powodować bolesne otarcia i pęcherze. Atrakcyjny wygląd nie powinien pozbawiać nas komfortu.

Na wesele czy studniówkę żadna kobieta nie musi zakładać szpilek, jeśli nie ma na to ochoty. Młoda mama na spacerze z dzieckiem może prezentować się równie elegancko w białych, sportowych sneakersach jak i w bardziej klasycznych balerinach. Najważniejsze, aby cała stylizacja była spójna i wpisywała się w poczucie estetyki osoby, która ją nosi. Należy również pamiętać, że stylizacja to nie tylko ubrania, to również dodatki, które mogą całkowicie zmieniać jej charakter. Nawet jeansy i koszulki w połączeniu ze szpilkami, czerwoną pomadką i delikatną biżuterią mogą wyglądać elegancko. To samo odnosi się do tatuaży i piercingu, które również są sposobem na kreowanie swojego wizerunku.

Dlaczego warto wyrażać siebie poprzez ubiór?

Wyrażanie siebie poprzez wygląd zewnętrzny może być świetną zabawą i sposobem na niewerbalną komunikację z innymi ludźmi. Nie należy się jednak zamykać w utartych ramach i polubić eksperymentowanie. Powinno się dostosowywać modę do siebie i swojego stylu życia, a nie stawać się niewolnikiem trendów. Szpilki z powodzeniem mogą zostać zastąpione przez eleganckie półbuty damskie, a niewygodna koszula przez dobrej jakości koszulki z krótkim rękawem. Nawet codzienna, nudna stylizacja z odpowiednimi dodatkami nabierze charakteru i stanie się odwzorowaniem naszej osobowości. Atrakcyjny wygląd zewnętrzny wpływa korzystnie na samopoczucie, można się zatem pokusić o stwierdzenie, że jeśli podobamy się sobie w lustrze, to stajemy się szczęśliwsi.

 

Może Ci się również spodobać

3 komentarze

Kate 27 sierpnia 2021 - 15:02

Strasznie mnie smuci, że w Polsce wciąż trzeba mieć sporo odwagi, żeby ubrać się tak jak się ma na to ochotę. Ja staram się to robić, ale jednak wciąż są dni, keidy wybieram mniej “ekstrawagancki” strój, bo nie mam siły znosić wszystkich spojrzeń. Myślę, że nie jestem jedyna – to, że większość naszego społeczeństwa ubiera się właściwie tak samo, na pewno często wynika z lęku!

Reply
Sylwia 3 września 2021 - 07:56

Uwielbiam nosić biżuterię i dobierać ją do odpowiedniej okazji :) Mam mnóstwo łańcuszków, pierścionków i bransolet :) Ciągle kupuję nowe zdobycze :) Moja druga miłość to moda – z radością przemierzam sklep za sklepem w centrum handlowym i przymierzam nawet te ubrania, które nie do końca są w moim stylu :)

Reply
Sandra 24 września 2021 - 13:27

Dobieranie dodatków takich jak apaszki, torebki, portfele, biżuteria czy paski, pomaga mi w poszukiwaniu swojego stylu. Wiem, że chciałabym wyglądać bardziej elegancko i z tego powodu staram się dobierać ubrania z lepszego materiału. Nie ograniczam się w tym tylko do ubrań. Kupiłam ostatnio piękny pokrowiec do telefonu i czuję, że kiedy używam go w miejscu publicznym, to mój strój jest jakoś tak dodatkowo podkreślony.

Reply

Zostaw komentarz